Zaczęli pościć 10 lipca. Pości się w dzień, ale okazuje się, że to nie jest całkiem według słońca. Godziny rozpoczęcia i zakończenia postu na każdy dzień są inne, różne w różnych stanach Malezji. Nie wiem jak to jest w innych krajach, ale tutaj godziny są publikowane w prasie, oraz oczywiście ogłaszane przez muezina z każdego meczetu. Domyślam się następującej logiki: post rozpoczyna się wraz z wezwaniem do obowiązkowej modlitwy przed wschodem słońca (tu jest to w okolicach 5.30), a kończy się modlitwą o zachodzie słońca (potem jest jeszcze jedna modlitwa wieczorna, na którą jak zauważyłam, muzułmanie podążają tutaj dość licznie, przynajmniej w czasie Ramadanu).
Koniec Ramadanu to dwa dni wolne od pracy po 29 dniach postu. W tym roku to 8 i 9 sierpnia. Te dni to czas ucztowania z rodzinami, ale również z przyjaciółmi. Popularne są tzw. Open House, to znaczy gospodarz informuje, że danego dnia zaprasza do siebie na jedzenie. Można przyjść nie potwierdzając zaproszenia. Król też organizuje taki Open House - podobno każdy może przyjść, i podobno tłumnie przychodzą. Nie wiem czy turyści też mogą, nie bedę próbować.
 |
| Bayu Kurung |
 |
| Bayu Kebaya |
 |
| Kebaya może być do dżinsów |
W czasie Ramadanu kwitnie wzmożony handel. Trochę jak przed Bożym Narodzeniem. Nie słyszałam o tradycji dawania sobie prezentów, za to każda kobieta sprawia sobie nową kieckę. W te dwa dni wszyscy ubierają się odświętnie, i to w te tradycyjne stroje. Co do kobiet, to proste - one chodzą na co dzień w tych strojach, ale ciekawe jak tam z panami
 |
| I Bayu Kebaya "full wypas" |
Pojawia się też więcej (jeśli to w ogóle możliwe) jedzenia na wynos. Wszyscy kupują, żeby na sygnał móc jeść, a nie dopiero gotować. Jedzą wszędzie tam, gdzie ich zastanie koniec postu. Znajoma lekarka mówi, że to jest czas wzmożonej pracy dla lekarzy, związanej z zasłabnięciami, ale także, a może przede wszystkim z kłopotami z przewodem pokarmowym z powodu przejedzenia lub zatrucia. Słyszałam też, że istnieje policja religijna, która sprawdza przestrzeganie postu. Religię deklarujesz, fakt bycia Malajem - muzułmaninem jest odnotowany w dokumentach. Daje to przywileje (nie do końca wiem jakie, ale na pewno są prawne i podatkowe różnice między Malajami a resztą obywateli Malezji), więc również są wymagania...
W nocy kończącej Ramadan strzelali cały czas - fajerwerki i inne hałasy. W meczetach też śpiewali inaczej niż na co dzień. No i na ulicach w pierwszy dzień świąt było pełno ludzi w tradycynych strojach. A centra handlowe - otwarte i pełne ludzi jak zawsze, a nawet bardziej.
No comments:
Post a Comment